Mediena

Antiseptikai ir impregnantai

medienos antiseptikai ir impregnantai

Mediena yra natūrali ir universali medžiaga, kuri šimtmečius buvo naudojama įvairiems tikslams – nuo pastatų statybos iki baldų gamybos. Tačiau mediena taip pat yra jautri irimui ir žalai dėl aplinkos veiksnių, tokių kaip drėgmė, vabzdžiai ir mikroorganizmai. Siekiant apsaugoti medieną nuo tokio pobūdžio pažeidimų, yra įvairių apdorojimo būdų, dažniausiai kartu naudojami yra antiseptikai ir impregnantai. Antiseptikai – tai cheminiai junginiai, skirti sunaikinti arba slopinti mikroorganizmų, tokių kaip bakterijos, grybai ir virusai, augimą, o impregnantai – tai aliejai arba vaškai, kurie prasiskverbia į medieną ir sudaro apsauginį barjerą nuo drėgmės ir kitų aplinkos veiksnių. Kartu apdoroti antiseptikai ir impregnantai gali užtikrinti visapusišką medienos apsaugą, prailginti jos tarnavimo laiką ir užtikrinti jos patvarumą įvairiais atvejais. Šiame straipsnyje mes apžvelgsime, kuo skiriasi antiseptikai ir impregnantai, kaip jie veikia, kada ir kaip juos naudoti siekiant apsaugoti medieną nuo puvimo ir kitų pažeidimų.

Antiseptikai

Antiseptikai yra medžiagos, neleidžiančios augti ir daugintis mikroorganizmams, tokiems kaip bakterijos, grybeliai ir virusai. Antiseptikų naudojimas medienai gali būti naudingas dėl kelių priežasčių:

  • Puvimo prevencija: mediena yra natūrali medžiaga, kuri laikui bėgant gali irti dėl drėgmės, karščio ir mikroorganizmų poveikio. Antiseptikai gali padėti išvengti puvimo, nes slopina grybelių ir bakterijų, kurios gali suardyti medienos pluoštą, augimą.
  • Kvapų mažinimas: Antiseptikai gali padėti sumažinti nemalonius kvapus, kuriuos gali sukelti medienoje ar ant jos gyvenantys mikroorganizmai.
  • Apsauga nuo kenkėjų: kai kurie antiseptikai taip pat turi insekticidinių savybių, kurios gali padėti apsaugoti medieną nuo vabzdžių užkrėtimo.
  • Higienos gerinimas: Mediniai paviršiai, kurie liečiasi su maistu ar kitomis medžiagomis, kuriose gali būti bakterijų, gali būti dezinfekuojami antiseptikais, siekiant pagerinti higieną ir užkirsti kelią ligų plitimui.

Apskritai, naudojant antiseptiką medienai, gali pailgėti jos tarnavimo laikas, apsaugoti nuo pažeidimų ir pagerinti jos higieną. Tačiau svarbu naudoti medienos rūšiai ir numatytam naudojimui tinkamą antiseptiką, nes kai kurie antiseptikai gali pakeisti spalvą arba sugadinti tam tikras medienos rūšis.

Kuo skiriasi antiseptikai ir impregnantai?

Antiseptikai ir impregnantai naudojami medienai apsaugoti nuo puvimo ir kitų rūšių pažeidimų, tačiau tarp jų yra keletas esminių skirtumų:

  • Funkcija: Antiseptikai pirmiausia naudojami mikroorganizmams, tokiems kaip bakterijos, grybai ir virusai, naikinti arba jų augimui slopinti. Impregnantai naudojami medienai prasiskverbti ir apsaugoti nuo drėgmės, vabzdžių ir kitų aplinkos veiksnių.
  • Cheminė sudėtis: Antiseptikai paprastai yra cheminiai junginiai, skirti sunaikinti arba slopinti mikroorganizmų augimą. Impregnantai paprastai yra aliejai arba vaškai, kurie prasiskverbia į medieną ir sudaro apsauginę barjerą nuo drėgmės ir kitų aplinkos veiksnių.
  • Poveikis išvaizdai: Antiseptikai kartais gali pakeisti spalvą ar kitus medienos išvaizdos pokyčius, o impregnantai dažnai skirti pagerinti natūralią medienos spalvą ir tekstūrą.

Ar galima naudoti impregnantą ant antiseptiku padengtos medienos?

Apdorojus medieną antiseptiku, yra labai naudinga naudoti ir impregnantą, nes impregnantas gali padėti dar labiau apsaugoti medieną nuo drėgmės ir kitų aplinkos veiksnių, ko nesuteiks tik antiseptikas. Naudodami impregnantą, apdorojus medieną antiseptiku, galite užtikrinti visapusiškesnį apsaugos lygį nuo puvimo, drėgmės ir kitų pažeidimų. Taip pat, svarbu laikytis gamintojo nurodymų dėl antiseptinių ir impregnantų produktų ir leisti medienai visiškai išdžiūti tarp apdorojimo, kad būtų užtikrintas maksimalus efektyvumas.

Lietuvoje dauguma žmonių mėgsta praleisti medienos padengimą antiseptiku siekiant sutaupyti, tačiau nusivilia, kad mediena „trumpai laiko”. Po to vėl impregnuoja, nors medienoje toliau knibžda mikroorganizmai gadinantys medieną. Itin rekomenduojame, ypač naują medieną, padengti antiseptiku, o vėliau impregnuoti – tam, kad pats medis išsilaikytų sveikas ir nereiktų perdarinėti jau atliktų darbų anksčiau laiko. Galime rekomenduoti naudoti Primacol Protector antiseptiką kartu su Altax Profi-lasur impregnantu visapusiškai medienos apsaugai.