Mediena

Kinivarpų naikinimas

Kinivarpos – tai vabzdžių grupė, galinti rimtai pakenkti medienos gaminiams, medžiams miškuose ir kitose gamtinėse vietovėse. Šie maži padarai minta medžių žieve, o tai gali sukelti medžio mirtį, jei jos nebus kontroliuojamos. Nors kinivarpos yra natūrali daugelio miško ekosistemų dalis, jos gali tapti problema, kai jų populiacija tampa per didelė. Neturint tinkamų priemonių, kinivarpų naikinimas gali tapti rimtu iššūkiu.

Yra daug skirtingų kinivarpų rūšių, kurių kiekviena turi savo pageidaujamą medį „šeimininką”. Pasaulyje yra apie 5000 rūšių, o Lietuvoje – 75. Šie vabalai paprastai puola medžius, kurie jau yra nusilpę dėl sausros, ligų ar kitų veiksnių.

Kinivarpų daroma žala gali būti didelė. Vabzdžiai isgraužę tunelį per medžio žievę, sutrikdo medžio gebėjimą transportuoti vandenį ir maistines medžiagas, o tai gali sukelti medžio mirtį. Be to, kinivarpos gali įnešti į medį grybų ir kitų ligų sukėlėjų, dar labiau jį susilpnindami. Pastaraisiais metais kinivarpų protrūkiai tapo dažnesni ir sunkesni daugelyje pasaulio vietų, įskaitant Šiaurės Ameriką ir Europą. Kai kurie ekspertai mano, kad taip yra dėl klimato kaitos, nes šiltesnė temperatūra ir sausros sąlygos gali sukurti idealias sąlygas kinivarpų populiacijoms klestėti.

Apskritai, žievės vabalai kelia didelę grėsmę daugelio miško ekosistemų sveikatai ir tvarumui. Norint apsaugoti medžius ir išsaugoti šiuos gyvybiškai svarbius gamtos išteklius, labai svarbu suprasti jų elgesį ir įgyvendinti veiksmingas valdymo strategijas.

Kaip išnaikinti?

Kinivarpų naikinimui rekomenduojame priemonę Altax Hylotox, kurios sudėtyje yra permetrinas. Jis veikia vabzdžius, kurie keičia arba sunaikina medienos išvaizdą. Jis gali būti naudojamas tiek kaip prevencinis, tiek kaip gydomasis veiksmas prieš vabzdžius, įskaitant termitus. Kinivarpų naikinimo priemonė stabilizuoja medieną per pirmąsias savaites po panaudojimo.

Produktas gali būti naudojamas vidaus ir lauko medienai – laikančiosioms konstrukcijoms (stogai, fasadai, grindys, sienos ir kt.), baldams, durims, langams, rėmams, antikvariniams objektams ir kitiems mediniams gaminiams. Altax Hylotox yra stiprus nuodas vabzdžiams – preparatas naikina kenkėjus tiesiogiai veikiant aktyvioms medžiagoms vabzdžių virškinimo sistemą.

Kinivarpų išgraužta mediena

Priklausomai nuo paviršiaus, kurį pažeidė vabzdžiai, dydžio ir nuo to, ar medis nulakuotas, kinivarpų naikinimas gali būti atliekamas dvejopai:

A) Tepimas

Šis būdas taikomas, jeigu medis nebuvo nulakuotas ar nudažytas, pažeistas plotas yra didelis ir sunku nustatyti, kur yra lervos. Reikia keletą kartų teptuku užtepti preparatą ant paviršiaus, kur norima sunaikinti vabzdžius.

B) Injekcija

Metodas naudojamas tada, kai lengva nustatyti, kur maitinasi lervos (pvz., iš angų byra medžio miltai) arba kai medžio paviršius buvo nulakuotas; tokiu atveju tepimas teptuku būtų neveiksmingas. Preparatą švirkštu įšvirkšti gilyn į medieną. Tam naudojami visi plyšiai bei vabzdžių landos. Tai padarius rekomenduojama tą vietą gerai apvynioti folija ir taip palikti 2 savaitėms – tai padidins preparato efektyvumą.

Preparato Altax Hylotox negalima purkšti, nes jo pagrindą sudaro labai degus junginys. Daugiau apie prekę galite paskaityti paspaudę ant jos žemiau.