Kiti darbai

Namų pelėsis: naikinimas, atsiradimo priežastys ir žala

namų pelėsis: nakinimas, atsiradimo priežastys ir žala. Namų pelėsio naikinimas

Siekdami sukurti patogią ir saugią atmosferą savo namuose, dažnai nepastebimas priešas tyliai slypi šešėlyje – pelėsis. Nepaisant subtilaus pelėsio buvimo, jis gali kelti didelį pavojų sveikatai ir pakenkti mūsų gyvenamųjų patalpų struktūriniam vientisumui. Nuo sunkiai suvokiamų drėgnų rūsių kampelių iki paslėptų apleistų palėpių įdubimų pelėsis gali klestėti visur, kur susipina drėgmė ir tamsa. Būdami namų savininkai, labai svarbu būti budriems ir iniciatyviems atpažinti pelėsių požymius, suprasti jo priežastis ir įgyvendinti veiksmingas prevencijos ir naikinimo strategijas. Sieksime atskleisti pelėsio atsiradimo priežastis ir pateikti praktinių įžvalgų, kaip gali būti atliktas namų palėsio naikinimas.

Kaip formuojasi pelėsis?

Pelėsiui formuotis reikalinga drėgmė, šiluma ir organinės medžiagos. Todėl dažnos pelėsių susidarymo namuose priežastys dažnai yra susijusios su drėgmės pertekliumi ir netinkamu vėdinimu. Štai keletas bendrų veiksnių, skatinančių pelėsių augimą:

 • Vandens nuotėkis: Nuotėkis iš stogų, langų, vandentiekio ar buitinių prietaisų gali patekti į namus drėgmės ir sudaryti idealią aplinką pelėsiui augti.
 • Didelė drėgmė: Padidėjęs drėgmės lygis, ypač didesnis nei 60%, gali sudaryti palankias sąlygas pelėsiui. Prasta vėdinimas gali prisidėti prie drėgmės įstrigimo ore.
 • Prasta ventiliacija: Nepakankamas vėdinimas tokiose vietose kaip vonios kambariai, virtuvės ir rūsiai gali sukelti užsistovėjusį orą ir drėgmės kaupimąsi, skatinantį pelėsių augimą.
 • Kondensatas: Kai šiltas, drėgnas oras liečiasi su vėsesniais paviršiais, ant langų, sienų ar vamzdžių gali susidaryti kondensatas. Šis kondensuotas vanduo yra pagrindas pelėsiui augti.
 • Potvynis ar stipri liūtis: Potvynis, nesvarbu, ar tai būtų stiprus lietus, plyšę vamzdžiai ar kiti su vandeniu susijusių incidentų, gali sukelti didelį vandens įsiskverbimą ir sukurti optimalias sąlygas pelėsiui.
 • Drėgni rūsiai: Prastai vėdinamuose rūsiuose ir panašiose erdvėse gali atsirasti didelė drėgmė, todėl jose gali augti pelėsiai.
 • Vandens žala: Ankstesni vandens pažeidimai, net jei jie buvo pataisyti, gali palikti likutinę drėgmę sienose, lubose arba grindyse, o tai prisideda prie pelėsių augimo.
 • Drėgni kilimai ar kiliminė danga: Kilimai, ypač tose vietose, kur daug pėsčiųjų arba kur dažnai išsilieja, gali sulaikyti drėgmę ir paskatinti pelėsių augimą, jei jie nėra tinkamai išdžiovinti.
 • Nesandarūs langai ir durys: Dėl tarpų aplink langus ir duris vanduo gali prasiskverbti į namus lietaus ar audros metu, o tai gali sukelti pelėsių problemų.
 • Trūksta reguliaraus valymo: Prastai vėdinamose vietose gali kauptis dulkės ir nešvarumai, todėl organinės medžiagos gali augti pelėsiams. Reguliarus valymas padeda pašalinti galimus maisto šaltinius pelėsiui.
 • Oro kondicionavimo ir ŠVOK problemos: Netinkamai prižiūrimuose oro kondicionavimo įrenginiuose ir ŠVOK sistemose gali atsirasti pelėsis, jei jie tampa drėgni arba susikaupia dulkių ir šiukšlių.
 • Kambariniai augalai: Kambarinių augalų perlaistymas gali prisidėti prie drėgmės pertekliaus ore ir dirvožemyje, sudarydamas palankias sąlygas pelėsiui augti.

Norint išvengti pelėsio susidarymo, svarbu išspręsti ir pašalinti pagrindines drėgmės problemas. Reguliarūs patikrinimai, greitas nesandarumo taisymas, tinkamas vėdinimas ir švarios bei sausos patalpų aplinkos palaikymas yra labai svarbūs norint išvengti pelėsio namuose.

Pelėsio ieškojimas

Norint rasti pelėsį savo namuose, reikia kruopščiai patikrinti vietas, kuriose gali būti drėgmės ir drėgmės. Atpažinkite ir raskite pelėsį savo namuose:

 • Apžiūra: Ieškokite matomų pelėsių augimo požymių. Patikrinkite vietas, kuriose yra žinomų drėgmės problemų, pvz., vonios kambarius, virtuves, rūsius ir aplink langus. Patikrinkite sienas, lubas ir grindis, ar nepakitusi spalva, ar nėra vandens dėmių ar matomų pelėsių. Pelėsiai gali pasirodyti kaip juodos, žalios, rudos arba baltos dėmės.
 • Vadovaukitės savo uosle: Pelėsis dažnai skleidžia nešvarų kvapą. Pabandykite užuosti bet kokius neįprastus kvapus, ypač uždarose patalpose arba patalpose, kuriose bloga ventiliacija.
 • Patikrinkite, ar nėra vandens pažeidimų: Ištirkite vietas, kuriose yra buvę vandens pažeidimų arba nuotėkių. Tai apima stogus, lubas, sienas ir aplink esančią santechnikos įrangą. Ieškokite vandens dėmių, nusilupusių dažų ar medžiagų deformacijos požymių.
 • Patikrinkite tamsias ir drėgnas vietas: Pelėsiai klesti tamsioje ir drėgnoje aplinkoje. Patikrinkite vietas, kuriose lankomasi rečiau, pvz., palėpes ir už įvairių prietaisų. Atkreipkite dėmesį į spintelių, spintų ir sandėliavimo zonų galinę dalį.
 • Naudokite drėgmės matuoklį: Jei dažnai susiduriate su drėgmės problemomis, įsigykite drėgmės matuoklį, kad pamatytumėte medžiagų drėgmės kiekį. Padidėjęs drėgmės lygis gali rodyti palankias sąlygas pelėsiui augti.
 • Patikrinkite ortakius ir ŠVOK sistemas: Pelėsiai gali augti ortakiuose ir ŠVOK sistemose. Patikrinkite, ar šiose vietose nėra pelėsių ar nešvarumų kvapų. Įsitikinkite, kad ventiliacijos angos ir ortakiai yra švarūs ir neužsikimšę.
 • Apžiūrėkite baldus ir apmušalus: Pelėsiai gali augti ant porėtų medžiagų, tokių kaip minkšti baldai, kilimai ir užuolaidos. Patikrinkite šiuos daiktus, ypač jei jie buvo paveikti drėgmės.
 • Patikrinkite rūsį ar arčiausiai žemės esančius aukštus: Rūsiai  yra įprastos pelėsių augimo vietos. Patikrinkite, ar ant sienų ir paviršių neprasisunkė vanduo, nėra drėgmės ir matomų pelėsių.
Namų pelėsio naikinimas ties palange ir langu
 • Naudokite žibintuvėlį: Naudodami žibintuvėlį apžiūrėkite tamsias ir paslėptas vietas, pavyzdžiui, už baldų, spintose ir po kriauklėmis.
 • Apsvarstykite profesionalų patikrinimą: Jei negalite rasti pelėsio šaltinio arba įtariate didelę pelėsių problemą, pasamdykite profesionalų pelėsių inspektorių. Jie turi patirties ir įrankių rasti pasislėpusį pelėsį ir problemos mastą įvertinti.

Atminkite, kad pelėsis kartais gali būti paslėptas sienose ar kituose konstrukcijų elementuose, todėl labai svarbu atlikti išsamų patikrinimą. Jei aptinkate pelėsių, labai svarbu išspręsti pagrindinę drėgmės problemą ir nedelsiant jį išvalyti arba pašalinti, kad išvengtumėte tolesnio augimo ir galimo pavojaus sveikatai.

Namų pelėsio naikinimas

Pelėsių valymas jūsų namuose yra esminis žingsnis siekiant išlaikyti sveiką patalpų aplinką. Štai bendras pelėsio valymo vadovas:

Reikalingos medžiagos ir veiksniai:
 • Apsauginės priemonės: Dėvėkite apsauginius akinius, pirštines ir kaukę, kad apsisaugotumėte nuo pelėsių sporų.
 • Valiklis: Išsirinkite tinkamą pelėsių valiklį pagal pažeistą vietą. Jei valymo plotas nedidelis, patogiau bus naudotis purškiamu valikliu (valikliai, skirti naikinti palėsius parodyti žemiau, po tekstu).
 • Šveitimo įrankiai: Naudokite standų teptuką, kempinę arba šveitimo padą, kad nuvalykite paviršius su pelėsiu.
 • Vienkartinės šluostės ar rankšluosčiai: Pelėsiui valyti ir nuvalyti naudokite vienkartines medžiagas.
 • Šiukšlių maišai: Užterštas medžiagas išmeskite į sandarius plastikinius maišelius.
 • Vėdinimas: Užtikrinkite gerą vėdinimą atidarydami langus ir naudodami ventiliatorius, kad sumažintumėte ore plintančių pelėsių sporas.

Naikinimo žingsniai:

 • Nustatykite ir pašalinkite pelėsio kūrimosi šaltinį: Raskite ir pataisykite drėgmės ar vandens šaltinį, sukeliantį pelėsių augimą. Tai gali apimti nuotėkio pašalinimą, ventiliacijos gerinimą arba drėgmės problemų sprendimą.
 • Izoliuokite teritoriją: Uždenkite pažeistą vietą, kad pelėsio sporos nepaplistų į kitas namo dalis. Norėdami sukurti barjerą, naudokite plastikinę plėvelę ir juostą.
 • Apsisaugok: Dėvėkite apsaugines priemones, įskaitant akinius, pirštines ir kaukę, kad sumažintumėte pelėsių sporų poveikį.
 • Pašalinkite ir išmeskite užterštas medžiagas: Pašalinkite ir išmeskite medžiagas, kurių negalima išvalyti, pvz., labai pažeistą gipso kartoną, kilimą ar izoliaciją. Prieš išmesdami šias medžiagas uždarykite plastikiniuose maišeliuose.
 • Švarūs paviršiai: Nuvalykite pelėsius nuo paviršių naudodami valymo tirpalą ir šveitimo įrankius. Atkreipkite dėmesį į tokias sritis kaip sienos, lubos ir kiti paveikti paviršiai.
 • Kruopščiai išdžiovinkite: Po valymo įsitikinkite, kad vieta yra kruopščiai išdžiovinta, kad ateityje išvengtumėte pelėsių augimo. Jei reikia, naudokite oro drėkintuvus ir ventiliatorius.
 • Užkirskite kelią augimui ateityje: Išspręskite pagrindinę drėgmės problemą, kad pelėsis nepasikartotų. Tai gali apimti nuotėkio pašalinimą, ventiliacijos gerinimą arba drėgmę sugeriančių medžiagų naudojimą.
 • Apžiūrėkite ir stebėkite: Reguliariai tikrinkite išvalytą plotą, ar neatsirado pelėsio atsiradimo požymių. Jei pastebėjote naują augimą, nedelsdami pašalinkite drėgmės problemą (įsitikinkite ar tikrai pilnai pašalinote pelėsio židinį).
 • Apsvarstykite profesionalią pagalbą: Esant dideliems pelėsių užkrėtimams arba jei turite sveikatos problemų, patartina pasikonsultuoti su profesionalia pelėsių valymo tarnyba.

Atminkite, kad pelėsis gali kelti pavojų sveikatai, o jei turite kvėpavimo takų problemų ar alergiją, prieš bandydami patys išvalyti pelėsį, patartina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu. Be to, kai kurioms formoms namų pelėsio naikinimas gali pareikalauti specifinių valymo metodų, todėl reikės specifinių žinių šalinimui pagal pelėsių tipą ir paveiktas medžiagas.

Siekiant užkirsti kelią pelėsių augimui, būtina kontroliuoti patalpų drėgmės lygį, greitai pašalinti vandens nuotėkius, užtikrinti tinkamą vėdinimą ir reguliariai tikrinti bei valyti drėgnas vietas. Jei aptinkate pelėsį, svarbu išspręsti pagrindinę drėgmės problemą ir nedelsiant pašalinti pelėsį, kad išvengtumėte tolesnio augimo ir galimo pavojaus sveikatai.

Atminkite, kad pelėsis gali kelti pavojų sveikatai, o jei turite kvėpavimo takų problemų ar alergiją, prieš bandydami patys išvalyti pelėsį, patartina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu. Be to, kai kurioms formoms namų pelėsio naikinimas gali pareikalauti specifinių valymo metodų, todėl reikės specifinių žinių šalinimui pagal pelėsių tipą ir paveiktas medžiagas.

Siekiant užkirsti kelią pelėsių augimui, būtina kontroliuoti patalpų drėgmės lygį, greitai pašalinti vandens nuotėkius, užtikrinti tinkamą vėdinimą ir reguliariai tikrinti bei valyti drėgnas vietas. Jei aptinkate pelėsį, svarbu išspręsti pagrindinę drėgmės problemą ir nedelsiant pašalinti pelėsį, kad išvengtumėte tolesnio augimo ir galimo pavojaus sveikatai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *